Fresnel Mercek

tir

Fresnel Mercek Özellikleri
Genel Özellikler:
• Fresnel lensler, ışık toplamak veya büyütmek için kullanılan taşınabilir ve hafif tabakalardır. Frensel merceği ilk olarak bir Fransız fizikçi olan Augustin-Jean Fresnel tarafından icat edildi. Augustin Fresnel, bu lens tasarımını ilk olarak 1822'de bir cam Fresnel lens - deniz feneri lensi yapmak için kullandı. Tipik küresel veya küresel olmayan optik merceklerin aksine, fresnel mercekler, bir plastik levhanın bir tarafına kazınmış bir dizi eşmerkezli oluktan oluşur. Bir fresnel lens, kalınlığı, ağırlığı ve maliyeti azaltmak için hafif bir plastik levhanın yüzeyinde bir dizi küçük dar eşmerkezli oluktan oluşan ince, düz bir optik lenstir. Işığı merkezi bir odak noktasına odaklamak için her oluk bir sonrakinden biraz farklı bir açıda ve aynı odak uzaklığına sahip. Her oluk, paralel Fresnel ışık dalgalarını bükmek ve ışığı odaklamak için ayrı bir küçük mercek olarak düşünülebilir. Lens aslında bazı küresel sapmaları ortadan kaldırır. Fresnel lens, özel bir optik lenstir. Artık akrilik fresnel lens, PMMA, polivinil kolrid (PVC), polikarbonat (PC) ve HDPE gibi plastiklerden yapılabilmektedir. Geleneksel bir cam dışbükey mercek kalın, ağır ve çok pahalı olacaktır, ancak plastik bir Fresnel mercek ince, düz, hafif ve düşük maliyetli bir alternatiftir. Yüksek oluk yoğunluğu, daha kaliteli bir projeksiyon görüntüsüne sahiptir. Fresnel lens, önemli ölçüde daha düşük maliyetle kaliteli görüntü ve verimlilik için iyi bir çözümdür. Fresnel lens genellikle küresel sapma için düzeltilir.
Kullanım Alanları
• Fresnel lens uygulamaları arasında aydınlatma, fresnel lamba, deniz feneri, tepegöz, Fresnel büyüteç, Fresnel TV projeksiyonu, kondansatör sistemi, kamera fresnel spot ışığı, otomobil farı, fresnel lens güneş enerjisi , arkadan projeksiyon Fresnel ekranı, pasif hareket dedektörü, trafik işareti, fresnel lens fotovoltaik, fresnel güneş yoğunlaştırıcı, kolimatör, fresnel uçuş simülatörü, optik iniş sistemi ve LED büyüteç .

Fresnel Lenslerinin Diğer Özellikleri
Fresnel lens, 4 mm'den daha az kalınlık nedeniyle hafif ve çok büyük boyutlarda tasarlanabilir ve üretilebilir, bu nedenle maliyet geleneksel büyüteçlerden daha düşük olacaktır. Buna karşılık, geleneksel bir cam mercek kenarlarında 200 mm kalınlığında, 50 kg'dan daha ağır ve binlerce dolara mal olur.

Önemli ölçüde azaltılmış lens kalınlığı, malzeme maliyetinde önemli bir tasarruf sağlar. Fresnel lensler, montaj ve montaj maliyetini azaltan ağırlığı azaltabilir. 1000 mm'ye kadar son derece dev Fresnel lens , büyük optik sistemlerdeki çok pahalı geleneksel ayna düzeneklerinin yerini almak için kullanılabilir.

Siyah kenarlıklı tam sayfa 3x büyütme sayfası %300'e kadar büyütür. Küçük baskıları okumak için en rahat büyütme olarak kabul edilir, küçük hobi ve zanaat malzemelerini, vidalar ve pimler gibi küçük elektronik alet parçalarını görüntülemek ve kontrol etmek için idealdir.


Optik Fresnel lens tasarım denklemini belirlemek için, her bir uygulama için tüm parametreler belirlenir. Fresnel teknolojilerinde, hassas elmas işleme makineleri ve elektroform ve kalıplama işlemleri için çeşitli Fresnel bölge formülleri kullanılmaktadır.

Optik Fresnel lens tasarım denklemini belirlemek için, her bir uygulama için tüm parametreler belirlenir. Fresnel teknolojilerinde, hassas elmas işleme makineleri ve elektroform ve kalıplama işlemleri için çeşitli Fresnel bölge formülleri kullanılmaktadır.

Fresnel Mercek Tasarımı ve mühendislik hizmetlerimiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.