Aydınlatma Ürünlerinin Işık Analizleri

Optonom Bilimsel Ölçüm Araçları firması, hem aydınlatma ürünlerinin tasarımını gerçekleştirmekte hem de tasarlanan modellerin simülasyonlarını çıkararak üretim için fizibilite çalışmalarına destek olmaktadır. Optik tasarımı gerçekleştirilen bir ürünün üretime hazır olup olmadığını belirlemek amacıyla sanal prototipi çıkarılır. Optik analiz yöntemi ile aydınlatma ürünlerinin simülasyonu yapılarak üretim için tasarımda değişiklik yapılıp yapılmayacağı belirlenmiş olur.
Bu analiz çalışmaları aydınlatma/ optik tasarım programı TracePro yardımı ile Optonom Bilimsel Ölçüm Araçları firması bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Üretim sürecinde zaman alan sıradan bir deneme yanılma yöntemi ile prototip çıkarmak yerine, test etme ve üretimi yapılacak şekilde tasarım kriterlerine göre yeniden tasarlamak için TracePro, tasarım denemelerini hızlandırmak, prototipleme masraflarını önemli ölçüde azaltmak ve pazara daha iyi bir ürün sunmak amacıyla 3D interaktif görsel prototipleme ortamı oluşturmaktadır. Bu çalışma üretime uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bir fizibilite çalışmasıdır ve zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar. Analiz gerçekleştirilerek üretim için bazı kriterlerinde değişiklik yapılması gerek optik özellikler belirlenir. Üretici firma ile ortak çalışmalar sürdürülerek ürünün kalıplanma işlemine hazır hale getirilmesi için tasarımı tamamlanır. Işık analizi yöntemi standart fiziksel prototipleme yaparak deneme yanılma yönteminde ortaya çıkabilecek maliyetlerden kaçınmanızı sağlar.

TracePro ile Optik Simülasyon Teknolojisinin Avantajları için Tıklayınız


Yapılan tasarımın Optis, Speos, Zemax, Lighttools gibi diğer uygulamalara uyumlu hale getirilerek analiz edilmesi de sağlanabilmektedir.
Optimizasyon ile doğru geometri, ışık dağılımı, ışık şiddeti ayarları, ışığın homojen dağılımı, özetle ışığın özellikleri analiz edilmektedir. Işın takibi ve ışın analizi gerçekleştirilmektedir. Yalnızca hazır modeller üzerinden değil oluşturulmuş bir obje için de özgün aydınlatma tasarımı yapılabilmektedir. Örnek olarak SolidWorks’te çizilmiş bir modelin ışıma ve aydınlatma yönünden analizi firmamız bünyesinde yapabilmektedir. Bu ve bunun gibi konularda fizikçi ve fizik mühendislerinden oluşan uzman kadromuz ile teknik destek verilmektedir.

TracePro programının fotorealistik görselleştirme modülü etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu modül ile objenin iç ve dış kısmını detaylı olarak görebilme, varsa problemli kısımlarını gözlemleyebilme, tasarlanan sistemin enerji yayılımını görselleştirme imkanı sağlanmış olur. Aydınlatma sisteminin ve aydınlatmanın etki ettiği çevrenin ışıklandırma görünümünü/görsel ortamını oluşturan yüksek doğrulukta fotorealistik görselleştirme oluşturulması da mümkündür

Üretimi yapılacak ürünün optik değerlerinin ölçüm ve doğruluğunun hassas bir biçimde tespit edilebilmesi için farklı olanaklar sunulmaktadır:


Kapsamlı Fotorealistik Görselleştirme

• Tanımlanan kaynaklar ve ortam koşullarına gore ışık simülasyonları
• Her konuma gore oluşan farklı pozisyonda objeyi görselleştirme
• Konusal tasarım ve etki ettiği çevrenin ışık görünümü
• Yüksek doğrulukta görseller üretmek için eşsiz iki geçişli algoritma

TracePro'nun fotorealistik görselleştirme özelliği hakkında bilgi için Tıklayınız


Güçlü Görselleştirme Aracı

• Parlaklık/aydınlatma şiddeti ve Candela haritaları (Yoğunluğu)
• Doğru rengin gösterilmesi için ışık yoğunluğu ve parlaklığı haritaları
• Solid görselleştirme, silüet, taslak, gizli ve çizgisel görünüm
• Çevirme, dönüştürme ve 3D zoom özelliği


Teknik Dökümana Ulaşmak İçin Tıklayınız