Plastik Mercek Üretimi

fresnel

Plastik Enjeksiyon Mercek Üretimi


Optonom Plastik Lens İmalatı: OPTİK İÇİN ÖZEL YAPIM ENJEKSİYON KALIPLAMADAKİ Küresel Ortağınız


Optonom, optik için özel enjeksiyon kalıplama konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olarak tanınmaktadır. Her gün, müşterilerimizin pazar payını ve rekabet gücünü artırmak için özel olarak tasarlanmış polimer optikler sağlayarak karmaşık optik zorluklar üzerinde sektör liderleriyle birlikte çalışıyoruz.

Özel bir optik üreticisi olarak OPTONOM, asferik lensler ve serbest biçimli lensler ve aynaların yanı sıra Fresnel ve kırınımlı optikler için özel enjeksiyon kalıplama tasarlayabilir ve üretebilir. Optonom ayrıca, çok çeşitli tüketici, medikal, enstrüman LED aydınlatması ve biyomedikal ve analitik enstrüman pazarları için özel olarak tasarlanmış elmas tornalama ve enjeksiyonla kalıplanmış prototipler, ince film optikleri ve yansıtıcı kaplamalar ve entegre optik çözümler sağlama yeteneği için ortaklıklara sahiptir. yanı sıra askeri ve sivil gece görüşü ve görünür mesafe nişan endüstrileri. Optonom'un Optik Mühendisliği ekibi, Optik Mercek tasarımı, kalıp imalatı ve optomekanik montaj uzmanlarından oluşur ve programlarının plastik optik ihtiyaçları için yüksek performanslı, kalıplanmış, optik eleman çözümleri oluşturmak üzere müşterilerimizin teknik ekipleriyle çalışmaya hazırız.

Kalıplı Optik Uygulama Türleri
Esasen, görüntüleme, tarama, yapay görme, tıbbi veya genel aydınlatma için bir optik bileşen gerektiren herhangi bir uygulama, bir polimer optik kullanmaya adaydır. Potansiyel uygulamaların listesi geniştir ve genişlemektedir. Polimer optikler, süpermarket barkod tarayıcılarında (hem lazer tarayıcılar hem de 2D okuyucular), lidar ve diğer uçuş süresi uygulamalarında ve bakım noktası (POC) tahlil kaplarından çok farklı türde tıbbi uygulamalarda bulunabilir. ışıklı cerrahi ekartörlere. Ayrıca belge tarayıcılarda ve spektrometreler ve temiz oda parçacık sayaçları gibi gelişmiş laboratuvar ekipmanlarında da kullanılırlar. Uygulamalar artmaya devam ettikçe, polimer optikler telekomünikasyon ürünlerinde bulunabilir ve genellikle mikro mercek dizileri ve kırınımlı optik elemanlar gibi mikro yapılı yüzeylerle birlikte kullanılır. Polimer optikler, sürekli büyüyen LED aydınlatma uygulamalarında rutin olarak kullanılmaktadır.

Termoplastikler
Başlıca optik kalıplama malzemeleri akrilik, stiren, polikarbonat, siklik-olefin polimerler (Zeon Chemicals tarafından üretilen Zeonex ve Zeonor gibi COP'ler) ve siklik-olefin kopolimerlerdir (Topas Advanced Polymers tarafından üretilen Topas gibi COC'ler).

Ultem (polieterimid veya PEI, Sabic tarafından üretilir) ve polyesterler (OKP-4 ve OKP-4 HT gibi, Osaka Gas Chemical tarafından üretilir) gibi başka özel reçineler de vardır. Bu malzemelerin tümü termoplastiktir, yani tekrar tekrar ısıtılıp soğutulabilirler. Bu polimer kategorisi, bir kez sertleştikten sonra tekrar eriyemeyen optik dereceli termoset plastiklerden farklıdır.

Optik özellikler

Kırılma indeksi, Abbe sayısı — Mevcut kırılma indeksleri aralığı, cam için mevcut olanlarla karşılaştırıldığında dardır. Akrilikler ve COP malzemeleri, sırasıyla yaklaşık 1.49 ve 1.53'lük bir kırılma indeksi ile daha çok (50'li yılların ortalarında Abbe değerlerine sahip) crown cam türleri gibi davranır. Öte yandan, stiren ve polikarbonat daha çok çakmaktaşı gibi davranır (Abbe değerleri 30'ların altında ve ortalarındadır) ve kırılma indeksi yaklaşık 1,59'dur.

Sıcaklık ile kırılma indeksindeki değişim (dn/dt) — Polimerler, sıcaklığa göre kırılma indeksinde bir değişiklik gösterecektir. Termoplastik dn/dt oldukça büyük (camın yaklaşık 20 katı) ve negatiftir (yani sıcaklık arttıkça kırılma indeksi düşer).

Geçirgenlik — Çoğu optik polimer, spektrumun geniş bant görünür kısmında (~400 ila 650 nm) yüksek netliğe sahiptir. Örneğin, akrilik ve bazı Zeonex sınıfları yaklaşık %92 oranında geçirgenlik özelliklerine sahiptir. Polikarbonat ve polistiren gibi malzemeler biraz daha düşük geçirgenliğe sahiptir. Yakın IR'de iyi iletimi olan Ultem, görünür spektrumun mavi ucunu emdiği için geniş bant görünür uygulamalar için uygun olmayabilir.

Çift kırılma — Bir sistemin tolere edebileceği çift kırılma miktarı, önemli bir tasarım hususudur ve sürecin başlarında üretici ile görüşülmelidir. Polikarbonat ve polistiren gibi bazı polimerler, polimer özelliklerinden dolayı başlangıçta daha yüksek miktarda strese sahiptir.

Bir optikteki çift kırılma miktarı, kötü parça tasarımı ve/veya kalıptaki kötü yolluk konumu nedeniyle artabilir. Çift kırılmanın ölçülmesi zor olabileceğinden, 0 ila 10 arasında niteliksel bir derecelendirme sistemi kullanılır. Bu ölçekte 0 en düşük stres miktarını, 10 ise en yüksek stres miktarını ifade eder.

Plastik Enjeksiyon Lens Tasarım ve Mühendislik hizmetleri için lütfen Optonom ile iletişime geçiniz.